Instalacja fotowoltaiczna w Czarnobylu ułatwia korzystanie ze skażonych obszarów

EJOT dostarcza rozwiązania mocujące do elektrowni w Czarnobylu

Pomimo upływu 35 lat od katastrofy w Czarnobylu, obszary w obrębie 10-kilometrowej strefy wokół uszkodzonego bloku reaktora nr 4 nadal nie nadają się do użytku przez ludzi. Pomimo upływu 35 lat od katastrofy w Czarnobylu, obszary w obrębie 10-kilometrowej strefy wokół uszkodzonego bloku reaktora nr 4 nadal nie nadają się do użytku przez ludzi. Sytuacja taka nie musi mieć miejsca, o czym przekonują ukraińska firma RODINA oraz ENERPARC AG z siedzibą w Hamburgu, które wspólnie zbudowały farmę fotowoltaiczną na skażonym obszarze. Jest to także symboliczny znak: Przyszłość dociera również do Czarnobyla.

26 kwietnia 1986 r. eksplozja niszczy reaktor nr 4 w ukraińskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu, wywołując jedną z największych katastrof nuklearnych w historii ludzkości. Wiele osób traci życie w wyniku katastrofy. Obszar około 6 400 kilometrów kwadratowych wokół uszkodzonej elektrowni musi zostać zamknięty z powodu wysokiego poziomu promieniowania. Prawdopodobnie nie będzie on zdatny do użytku przez ludzi przez setki, jeśli nie tysiące lat.

Przywracanie użyteczności obszarom bezużytecznym
"Let's Green It" - to motto niemiecko-ukraińskiego konsorcjum RODINA - ENERPARC AG. Jego celem jest ponowne uczynienie obszarów skażonych w wyniku katastrofy nuklearnej w Czarnobylu użytecznymi i przywrócenie ich do życia. Po ponad czterech latach planowania w końcu nastąpił ten moment. W październiku 2017 r. rozpoczęły się prace budowlane na 1,6-hektarowym terenie pod naziemną instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MWp tuż obok sarkofagu zniszczonego reaktora. Ukończona w czerwcu 2018 r. instalacja z 3 762 panelami dostarcza obecnie około 1 024 MWh energii elektrycznej rocznie, co wystarcza dla 250 czteroosobowych gospodarstw domowych. Energia generowana w Czarnobylu jest obecnie wykorzystywana na potrzeby okolicznych budynków, które są głównie przeznaczone do utylizacji i demontażu elektrowni - przez prawie 50 lat, ponieważ tyle trwa dzierżawa terenu, na którym znajduje się system naziemny.

Wkręty samowiercące EJOT dla Czarnobyla
Budowa instalacji fotowoltaicznej na skażonym obszarze wiązała się z szeregiem wymogów, które należało uwzględnić podczas planowania i budowy. Zabronione było na przykład wykonywanie robót ziemnych i wykopów w celu uniknięcia uwalniania promieniowania z gruntu. Wszystkie rury instalacji musiały zostać poprowadzone nad ziemią w specjalnie skonstruowanych blokach cementowych. Fachową wiedzę w zakresie budowy systemów fotowoltaicznych wniosła firma ENERPARC z siedzibą w Hamburgu, która również postawiła na jakość Made in Germany przy łączeniu komponentów podkonstrukcji montażowej. Łącznie wykorzystano prawie 6000 wkrętów samowiercących i prawie 12 000 wkrętów samogwintujących firmy EJOT. Śruby EJOT są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej A2. Są one szczególnie odporne na korozję i zaprojektowane z myślą o niezawodnym i trwałym połączeniu.

Wkręty JZ3-6,3x19 E16 służą do łączenia profili nośnych. Formują one gwint w wstępnie nawierconym otworze montażowym, tworząc szczelne i bezpieczne połączenie. Przeznaczone są do skręcania elementów stalowych i/lub aluminiowych. JZ3 zamontowane w instalacji fotowoltaicznej w Czarnobylu doczekały się niedawno jeszcze bardziej zaawansowanego następcy w postaci JZ5. Jest to najmocniejszy obecnie wkręt samogwintujący EJOT sprawdzający się przede wszystkim w przypadku zastosowania w materiałach o wysokiej wytrzymałości.

Wkręty samowiercące JT3-6-5,5x25 E16 są wykonane ze stali nierdzewnej z hartowaną stalową końcówką wiercącą i służą do mocowania profili nośnych do konstrukcji nośnej. Montaż jest szybki i elastyczny, ponieważ nie wymagają wstępnego nawiercania, dodatkowo mają wysokie nośności. Przeznaczone są do stosowania w stali i aluminium oraz w kombinacji tych dwóch materiałów do całkowitej grubości połączenia 6 mm.
 
jt3_jz5.png

Wkręt samowiercący JT3 (po lewej) charakteryzuje się szczególnie szybkim i elastycznym montażem, ponieważ nie wymaga wstępnego nawiercania. JZ5 (po prawej) jest następcą śruby uszczelniającej JZ3 zainstalowanej w instalacji fotowoltaicznej w Czarnobylu i idealnie nadaje się do przykręcania profilowanych blach stalowych i elementów warstwowych do stalowych konstrukcji nośnych.

ENERPARC i EJOT współpracują jako partnerzy od wielu lat. Potwierdzona jakość, niezawodność dostaw, konkurencyjne warunki, dobra obsługa i doradztwo skoncentrowane na konkretnych rozwiązaniach - ENERPARC ma solidnego partnera w postaci międzynarodowej firmy rodzinnej EJOT.

Niezawodne produkty spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa
Reaktor w Czarnobylu nie jest dla specjalistów z firmy EJOT nieznanym obszarem. Po prawie 10 latach budowy, w lipcu 2019 r. oddano do użytku tzw. "Nową Bezpieczną Powłokę", zwaną również potocznie "Arką", nad starzejącym się starym sarkofagiem uszkodzonego bloku nr 4. Do jego budowy wykorzystano prawie trzy miliony wkrętów samowiercących EJOT JT3, które solidnie mocują różne profile trapezowe i pośrednie, a także elementy obudowy wewnętrznej i zewnętrznej. Aby zapewnić wytrzymałość pokrycia ochronnego i jego mocowań zlecono ekspertyzę wpływu  promieniowania radioaktywnego na stal nierdzewną.

Rekomendowane produkty EJOT dla instalacji solarnych i fotowoltaicznych.

W naszej ofercie znajdują się odpowiednie rozwiązania mocujące, zapewniające bezpieczne mocowanie w podłożu.


Go to products

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

Skontaktuj się z nami

T +48 34 35 10 660
infoPL@ejot.com