​​​​​​​EJOT ciepły dom

Którędy z budynku ucieka ciepło?
 

Straty energii generują większe rachunki za ogrzewanie budynku. Do newralgicznych miejsc, w których powstawać mogą ubytki należą przegrody zewnętrzne oraz wentylacja

 

Ściany elewacyjne stanowią procentowo największą część powierzchni zewnętrznej i tym samym przyczyniają się do największych strat energii wynikających z przenikania ciepła przez przegrodę. Jednak można temu łatwo i skutecznie zapobiec, decydując się na ocieplenie budynku.

Im starszy jest budynek, w którym mieszkasz, tym prawdopodobnie problem jest poważniejszy. Kilkanaście lat temu (przed 2014 rokiem) wymogi stawiane nowoprojektowanym budynkom nie były aż tak rygorystyczne w odniesieniu do efektywności energetycznej budynku, ale i potrzebna energia do ich ogrzania nie była tak kosztowna.

Obecnie rosnące ceny, zarówno węgla, gazu czy też energii elektrycznej w znaczący sposób odbijają się na budżecie domowym. Szacuje się, że przez ściany może uciekać 20-35% ciepła. Z kolei 15-25% ciepła ucieka w wyniku braku właściwego docieplenia dachu. Podobne wartości generowane są również przez nieszczelną stolarkę okienną, czy też niesprawną wentylację. 

dom_straty_energ.png

Jak zapobiegać stratom ciepła na elewacji?

Budynek nie będzie generował dużych kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem, jeśli szczególną uwagę zwrócimy na ocieplenie budynku i kilka związanych z tym aspektów. Przede wszystkim wykonawstwo, które musi być przeprowadzone starannie i zgodnie z wiedzą techniczną, z dużą dbałością o detale w miejscach newralgicznych, takich jak na przykład styk izolacji ściany z dachem, cokół budynku, styk ościeżnicy okiennej z ociepleniem. Ogromne znaczenie ma właściwe ułożenie płyt i zachowanie ciągłości termoizolacji. Ważne jest, aby układana izolacja była ściśle do siebie przylegająca.

W przypadku szczelin między płytami pojawią się liniowe mostki termiczne (co wpłynie znacząco na straty ciepła w budynku, ale również z czasem na estetykę elewacji). Szczeliny o szerokości < 10 mm w przypadku styropianu czy płyt PIR, PUR oraz XPS należy wypełnić pianą niskoprężną do tego przeznaczoną, szersze szczeliny powinny być wypełnione tym samym materiałem termoizolacyjnym,który został użyty do ocieplenia elewacji.

Ważnym etapem będzie dobór łączników mechanicznych o najlepszych parametrach, a jednym z nich jest energooszczędność. Energooszczędne łączniki charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła w punkcie, dzięki czemu nie wprowadzają punktowych mostków termicznych. W efekcie nie generują strat ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest łącznik EJOT ejotherm® S1 z współczynnikiem przenikania ciepła w punkcie 0,000 W/K.

W przypadku montażu akcesoriów elewacyjnych, takich jak na przykład balustrada, oświetlenie, antena, rury spustowe, zalecamy zastosowanie rozwiązań zaprojektowanych przez EJOT z myślą o budownictwie „o niskim zużyciu energii”. Są to tzw. „ciepłe” elementy zabudowy, których geometria, jak i zastosowany materiał do ich produkcji ogranicza lub eliminuje punktowe straty ciepła.

NA PAŃSTWA PYTANIA ODPOWIE NASZ DORADCA 

Magdalena Szymaniak

tel. +48 728 93 77 30
e-mail: mszymaniak@ejot.com