Charakterystyka

  • Realizacja inwestycji: 2020/2021
  • Wielkość zazieleniania:
    • - Elewacja wschodnia + dziedziniec wewnętrzny: około 600 m²
    • - Hall: około 60 m²
  • Właściciel: ENNI Energie & Umwelt Niederrhein GmbH, 47441 Moers
  • Projekt: Carpus + Partner AG, 52074 Aachen
  • Projekt zieleni: GDL Belke GmbH, 57368 Lennestadt


W Moers, nad Dolnym Renem, sztandarowym projektem w zakresie fasad zielonych jest nowy budynek administracyjny ENNI Stadt & Service Niederrhein AöR, który został zbudowany w 2021 roku. Z powierzchnią liczącą 600 m², wschodnia fasada jest najdłuższym w Niemczech ogrodem wertykalnym (dane do maja 2022 roku). Wykorzystana roślinność składa się z 56 000 roślin, które podtrzymywane są na miejscu dzięki systemowi podkonstrukcji fasad wentylowanych CROSSFIX®. Dzięki grze kolorów ponad 30 różnych kwitnących krzewów i traw, zielona fasada w imponujący sposób pokazuje ogromny potencjał, jaki ma do zaoferowania projekt elewacji tego typu – zarówno biorąc pod uwagę aspekty wizualne i ekologiczne, jak i inne – związane z użytkowaniem budynku.

Zalety fasad zielonych
Fasady zielone posiadają wiele zalet. Zielone przestrzenie wychwytują szkodliwe substancje i pomagają w obszarze ochrony klimatu. W szczególności w obszarach miejskich, w których nowe nasadzenia nie są możliwe ze względu na brak miejsca, pionowe zazielenianie elewacji oferuje elastyczny sposób tworzenia zielonych przestrzeni. Latem pionowa roślinność zapewnia elewacji cień, utrzymując przyjemny chłód we wnętrzu, natomiast zimą działa termoizolacyjnie. Ponadto ma pozytywny wplyw na izolację akustyczną. Rośliny pochłaniają hałas oraz zapewniają siedlisko dla małych zwierząt oraz pożytecznych owadów, których w centrach miast jest niewiele. Fasada zielona oferuje więc szereg korzyści rozpatrywanych z ekologicznego punktu widzenia. Co więcej, możliwości projektowania fasad są elastyczne i niemal nieograniczone.
System do zazieleniania naściennego
Jednym z popularnych sposobów aranżowania elewacji zielonej jest zastosowanie zieleni naściennej, zwanej także żywą ścianą, która składa się z pojedynczych elementów roślinnych. System tego typu zastosowano w budynku ENNI w Moers. Zaleta takich systemów polega na tym, że kieszenie roślinne dostarczane są na plac budowy już zazielenione, dzięki czemu od razu spełniają założenia projektowe. Sterowane aplikacją, najnowocześniejsze czujniki i technologia nawadniania zapewniają roślinom stałą opiekę, której potrzebują. Ta cenna ekologicznie, zaawansowana technologicznie fasada wymaga solidnej podkonstrukcji, która spełnia wszystkie wymagania w zakresie fizyki budynku, integralności strukturalnej, ochrony przeciwpożarowej i kompatybilności. System podkonstrukcji fasad wentylowanych CROSSFIX® jest idealnym wyborem do instalacji zieleni naściennej. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia ekstremalnie niskie mostki termiczne, ma wysokie nośności, wytrzymuje wysoką temperaturę i zapewnia maksymalną elastyczność dzięki specjalnej geometrii konsoli. Wszystko to daje szerokie możliwości projektowe oraz optymalne dopasowanie do warunków konstrukcyjnych.

Więcej informacji o systemie CROSSFIX® znajduje się tutaj.