Stojąca woda obciąża konstrukcję dachu i może skrócić żywotność płaskich dachów. Woda dostaje się do szczelin, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie przymrozków, gdyż powstałe kryształki lodu mogą uszkodzić elementy dachu. Płaskie dachy wykonane są z pewnym spadkiem, aby woda mogła swobodnie spłynąć. W przypadku generowania spadków za pomocą termoizolacji, zmienia się jej grubość, co oznacza, że do montażu membrany dachowej potrzeba różnych typów łączników. Łączniki o regulowanej wysokości - takie jak EJOT JBS-R/EcoTek są optymalnym rozwiązaniem - łatwe w montażu i ekonomiczne.
Jak realizowany jest spadek na płaskich dachach?
Wytyczne wykonawstwa dachów płaskich zalecają minimalne nachylenie wynoszące 2%.
W przypadku konstrukcji stalowych spadek generowany jest na konstrukcji, profile stalowe są montowane pod odpowiednim kątem. Inaczej jest z podkonstrukcjami betonowymi, które są na ogół płaskie. W takim przypadku nachylenie często jest zrealizowane przez tak zwaną termoizolację spadkową. Są to płyty termoizolacyjne, które są docięte pod żądany kąt.
Uciążliwe i niepraktyczne jest stosowanie wielu łączników o różnych długościach.
Jeżeli membrana dachowa, warstwa termoizolacyjna i warstwa dyfuzyjna są przymocowane mechanicznie do podkonstrukcji, montażyści stosują kombinacje wkrętów i tulejek, które są optymalnie dostosowane do odpowiedniej grubości termoizolacji. W przypadku termoizolacji spadkowej oznacza to, że musi być przygotowanych wiele różnych długości łączników w miejscu wbudowania. I tu właśnie stosuje się regulowane łączniki EJOT do dachów płaskich - JBS-R/EcoTek. Łącznik składa się z śruby do betonu z powłoką organiczną (JBS-R) i wysokiej jakości tworzywowej tulei (EcoTek), której wysokość można bezstopniowo regulować. W przypadku termoizolacji o grubości od 120 do 260 milimetrów JBS-R/EcoTek zmniejsza liczbę niezbędnych długości łączników z ośmiu do dwóch. Istotnymi zaletami JBS-R/EcoTek są: ekonomiczne magazynowanie, prosty i niezawodny proces montażu oraz szeroki zakres zastosowania do mocowania termoizolacji w zakresie od 70 do 500 mm.
|