Czym charakteryzuje się łącznik solarny?

Przewodnik - część 4

Łącznik solarny EJOT to łącznik ze stali nierdzewnej, który jest stosowany do montażu systemów solarnych i fotowoltaicznych na dachach pokrytych blachą trapezową, płytą warstwową lub falistą, jak również płytą z cementu włóknistego. Jest to dwuczęściowy element łączący. Dwuczęściowy, ponieważ składa się z wkręta w dolnej części i trzpienia gwintowanego w górnej części. Wykonany jest ze stali nierdzewnej A2, posiada końcówkę wiercącą ze stali hartowanej, dzięki czemu nie trzeba wykonywać otworu wstępnego w cienkich podkonstrukcjach stalowych.

W zależności od konstrukcji nośnej dachu, dolna część to wkręt samowiercący EJOT JT3-SB-3-8,0 x L lub wkręt samogwintujący EJOT JA3-8,0/10,0 x L zgodnie z normą DIN 571. W obu przypadkach górna część łącznika solarnego to wkręt dociskowy M10 x L. Dolna część łącznika jest mocowana do konstrukcji wsporczej, podczas gdy górna część służy do mocowania szyn montażowych systemu solarnego.
Vergleich Solarbefestiger mit ORKAN-Kalotte vs. FZD
Aby zapewnić szczelność dachu, łącznik solarny jest połączony z EJOT ORKAN-Kalottą i podkładką uszczelniającą E16 lub elementem uszczelniającym FZD dla profili falistych. W zależności od rodzaju pokrycia dachu stosowany jest łącznik z ORKAN-Kalottą i podkładką E16 lub z elementem uszczelniającym FZD. Nakrętka sześciokątna z podkładką na gwintowanym trzpieniu służy do mocowania szyn montażowych. Możliwe jest również zastosowanie adaptera SB, do którego zamocować można szynę montażową.

Istotną zaletą łącznika solarnego jest to, że wszystkie działające siły rozciągające i ściskające są kierowane bezpośrednio do konstrukcji nośnej. Zastosowanie zgodnie z przeznaczeniem jest regulowana przez ETA-22/0762 (tylko w połączeniu z kalottą). Siła działająca na łącznik solarny wynikająca z ciężaru własnego systemu solarnego jest częściowo pochłaniana przez łącznik i przenoszona na konstrukcję nośną. Należy wziąć pod uwagę obciążenia powodowane przez wiatr, śnieg, ciężar własny itp. W szczególności w przypadku systemów umieszczonych na podwyższeniu tworzy się dla oddziaływania wiatru powierzchnia przypominająca żagiel. Dzięki zastosowaniu łączników solarnych można mieć pewność, że system solarny jest bezpiecznie zamocowany w budynku.

Który wariant łącznika solarnego jest używany do jakiego zastosowania?
Wybór odpowiedniego łącznika solarnego zależy między innymi od konstrukcji nośnej. W przypadku drewnianej konstrukcji nośnej należy zastosować łącznik solarny z gwintem JA (wkręt samogwintujący)n natomiast do konstrukcji stalowej należy mocować łącznikiem z gwintem JT (wkręt samowiercący). Warto w tym miejscu wspomnieć, że łącznik JT3 może być montowany do grubości 3 mm bez wstępnego nawiercania.
solar-t4-auswahl-solaranwendungen-1920x1040px-PL.png.png
Aby określić prawidłową długość łącznika solarnego, należy określić wysokość profilu blachy lub płyty warstwowej.
 
solar-t4-bestimmung-laenge-1920x1040px_pl.png
Jakie są zalety łącznika solarnego?

Łącznik solarny jest stosowany zarówno do konstrukcji drewnianych, jak i stalowych. Nośność łącznika polega na konstrukcji łba wkręta jako stałego punktu mocowania i wynikającej z tego trwałej szczelności. Stały punkt mocowania jest zdefiniowany przez łeb wkręta w dolnej części. Głębokość wkręcania jest zatem zawsze identyczna, co zapewnia jednolitą wysokość montażu. Ze względu na to, że łeb śruby jest stałym punktem zatrzymania, zastosowany element uszczelniający (ORKAN-Kalotta i podkładka uszczelniająca E16 lub element uszczelniający FZD) również pozostaje w zamierzonej pozycji i gwarantuje szczelność połączenia.
solar-t4-staerke-solarbefestiger-1920x500px-PL.png
Jeżeli nie jest możliwe zamocowanie szyn montażowych w środku trzpienia gwintowanego łącznika solarnego, rozwiązaniem mogą być specjalne adaptery. Adapter SB jest mocowany za pomocą nakrętek sześciokątnych. Szyny montażowe mogą być odpowiednio pozycjonowane i montowane poprzez otwór w płycie adaptera. W przypadku korzystania z adaptera SB należy pamiętać, że ze względu na obciążenie mimośrodowe występuje moment zginający, który musi zostać przejęty przez łącznik solarny. Ze względów konstrukcyjnych adapter SB powinien być montowany w kierunku kalenicy dachu.
Falls der Solarbefestiger auf einem Dach mit einer Eindeckung aus Metallprofilen oder Sandwichelemente installiert werden soll, ist dieser zusammen mit einer entsprechenden ORKAN Kalotte zu verwenden.
Jeżeli łącznik solarny ma być zamontowany na dachu pokrytym blachą trapezową lub płytą warstwową, musi być używany razem z odpowiednią ORKAN-Kalottą. Kalotty wykonane są z aluminium i posiadają od spodu uszczelkę EPDM. W połączeniu z podkładką uszczelniającą E16 gwarantują szczelność punktu mocowania w górnej fałdzie blachy. Ponadto ORKAN-Kalotta zapewnia rozkład obciążenia sił ściskających działających na blachę trapezową lub płytę warstwową. Kalotty są dostępne dla wszystkich popularnych geometrii blach trapezowych i falistych i mogą być lakierowane w różnych kolorach RAL.

Kolejna i ostatnia część przewodnika poświęcona będzie pozostałym elementom łączącym wykorzystywanym podczas instalacji systemów solarnych i fotowoltaicznych. Jakie produkty wykorzystywane są do łączenia poszczególnych elementów montażowych i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego łącznika?

Rekomendowane produkty EJOT® do systemów solarnych i fotowoltaicznych

teaser-jt3-sb-orkan-kalotte-neu-850x444px.jpg

Łączniki solarne JT3-SB-3-8,0xL z podkładką E16 + ORKAN-Kalotta


Więcej

teaser-ja3-sb-orkan-kalotte-850x444px.jpg

Łączniki solarne JA3-SB-8,0xL z podkładką E16 + ORKAN-Kalotta


Więcej

teaser-produkte-solar-dach-850x444px (1).jpg

Produkty do systemów solarnych i fotowoltaicznych na dachach


Więcej